Dominikánské doutníky
Dominikánské doutníky
Dominikánské doutníky
Mezi základní plodiny, které se v Dominikánské republice pěstují, patří kromě banánů, kakaa, kukuřice a rýže také tabák.
Tabákové rostliny se pěstují na tabákových plantážích. Sázejí se koncem podzimu, kdy je období sucha, protože hodně vhlká půda tabáku škodí. Samotné pěstování trvá asi 3 měsíce. Po třech měsících, kdy rostlina doroste do výšky 150–160 cm se listy tabáku sklízejí a dají se sušit. Asi po dvou měsících ztratí většinu vody a zhnědnou. Suché hnědé tabákové listy se posílají do třídírny, kde listy přeberou a pošlou k dalšímu zpracování. V dalším kroku zpracování získají tabákové listy opět požadovanou vlhkost, vytříděné listy se vyčistí, zbaví se pryskyřic a dalších nežádoucích látek. Po vyčištění se listy skládají do balíků které se zahřívají na 50 až 60 stupňů Celsia. Při této teplotě dochází ke kvašení – tedy k fermentaci. Při fermentaci dochází v listech ke změnám, kdy listy získají optimální chuť. Asi za tři měsíce se tabákové listy zakonzevují, aby si po pět i více let drželi požadovanou vlhkost, a byly kdykoli připraveny k výrobě doutníků.
Kvalitní doutník je balen ručně. Skládá se z několika vrstev celých tabákových listů (Long filler), z více druhů fermetovaného tabáku. Složení má vliv na chuť i konečný vzhled vyrobeného doutníku. Plnící listy, ze kterých se odstraní ručně nebo strojem hlavní žíla (stonek), se balí do vazacího listu (binder). Vazací list (binder), je pružný a pevný proužek tabáku, který náplň obepne. Nápň a vazací list tvoří svazek (bunch). Takto připravené svazky se dávají do lisů a lisují.
Konečná úprava doutniku balení do krycího listu je nejtěžší krok v závěrečné výrobě doutniku.Krycí list (wrapper) má vliv na chuť,vzhled a hodnotu doutniku.Tabákové listy které jsou speciálně pěstované pro obal doutniku se pěstují ve stínu.Jejich povrch je hladší a nemají příliš velké žíly. Doutník vyndaný z lisu balič zabalí do krycího listu ,na hlavu doutniku přírodním lepidlem přilepí čepičku(cap) ta doutník uzavře a doutník je uložen k zrání.Doutník zraje několik měsícu až let.Při zrání doutniku dochází postupně k prolnutí všech chutí tabáku a k žádoucímu zbarvení.
Po uzrání jsou doutníky připravovány k expedici. Na doutníky se nalepí prstýnky a uloží se do boxu z cedrového dřeva, které drží potřebnou vlhkost doutníků. Takto připravené a zabalené doutníky jsou připraveny k expedici.