Flora a fauna Dominikánské republiky

Flora a fauna Dominikánské republiky

Flora a fauna Dominikánské republiky

Flóra Dominikánské republiky

Na tak malou rozlohu, kterou ostrov zabírá, je příroda Dominikánské republiky nesmírně rozmanitá a bohatá – první místo v biodiversitě v Karibské oblasti. Kromě zón věčného sněhu jsou na územi zastoupena všechna klimatická pásma a tím také nejrozmanitější druhy vegetace podle zeměpisné výšky dané oblasti.

Od tropické džungle až po rozsáhlé piniové lesy v horách. Na jihozápadě země nejdeme oblasti s kaktusovými porosty a nopály. Nejrozšířenější po celé zemi jsou pak nejrůznější druhy palem – celkem bylo napočítáno 45 druhů palem, z toho 26 původních a 19 dovezených – pocházejících z jiných částí světa. Mezi nejčastěji viděné jsou kromě kokosové palmy – palma královská a palma cana, dále pak palma manila, guano, yarey a další.

Velmi rozšířené po celé zemi jsou také háje mahagonových stromů – mahagon neboli caoba je národním stromem Dominikánské republiky, dále ohnivě kvetoucí flamboyany, africké tulipány, stoleté ceiby a nespočet druhů ovocných stromů – mangovníky, citrusovníky, mandloně, plážové víno aj.

Na několika místech ostrova můžete také obdivovat rozsáhlé mangrovníkové porosty, jako např. v národním parku Los Haitises. Dle botanických průzkumů existuje na ostrově kolem 600 druhů stromů. Ze zemědělských plodin zde najdete – kávovníky, kakaovníky, banánovníky, papáju, marakuju, keře ořechů kešu, dále plantáže tabáku, rýže, kukuřice, cukrové třtiny, ananasů a jiného exotického ovoce a zeleniny. Z kvetoucích rostlin se v národních parcích můžete setkat se záplavou barev květů bouganvilií a ibišků a s různými květy orchidejí. Orchidejí, na území ostrova, bylo popsáno celkem kolem 300 druhů.

Přes 12% celkové rozlohy Dominikánské republiky tvoří chráněná území. Najdete zde 14 národních parků a 9 přírodních rezervací. 12 % rozlohy tvoří orná půda a 33% lesy. Od r. 1982 je v Dominikánské republice zakázáno kácení stromů! Ze všech druhů rostlin rostoucích na ostrově – kterých bylo napočítáno přes 5600, je 36% endemických.

Fauna Dominikánské republiky

Zdejší faunou budou někteří z vás možná trochu zklamáni, protože zde nenajdete velké savce ani predátory. Neobvykle nízký počet savců je zapříčiněn relativně malou rozlohou ostrova a svým izolovaným postavením v geologickém vývoji – ostrov je sopečného původu a z moře vyvstal asi před 75 milióny lety. I tak si však můžete přijít na své. Mezi raritu patří například „zimní“ páření velryb – keporkaků, ke kterému dochází u dominikánských břehů každým rokem v období od ledna do března. Tato podívaná je neopakovatelná a kdo sem v tuto dobu zavítá, by si ji rozhodně neměl nechat ujít. Počet velryb, které se zde připlouvají rozmnožovat a rodit mláďata je odhadován až na 3000 kusů ročně. Tyto giganty – vážící kolem 40 tun a měřící 15–20 metrů, je možné pozorovat na vzdálenost několika desítek metrů.

Další podívanou je návštěva národního parku u jezera Enriquillo, kde se nachází jedna z posledních volně žijících kolonií krokodýla amerického. Při pobřeží a na ostrůvku, který se nachází v centru jezera, se pak v hojnosti prohánějí až 1m velcí ještěři – leguáni. Okolí jezera je také místem, kde najdeme většinu druhů ptactva, které se na ostrově vyskytuje – např. kolonie plameňáka karibského.

Stejným rájem, zejména pro obdivovatele ptactva, je národní park „Los Haitises“, kde je možné vidět pelikány, fregatky, volavky, kormorány, supy a racky. Z více než 250 druhů ptactva, které se na ostrově vyskytují, tvoří skoro polovinu tažní ptáci a 22 druhů ptactva je endemických. Nejcennějším ptačím druhem je tzv. cotorra – Amazonia ventralis – brčálově zelený mluvící papoušek, který se ještě dnes vyskytuje volně v horách. Brkoslavec palmový je podobný drozdovi a je národním ptákem Dominikánské republiky. Jídlo v hotelových komplexech přímo ze stolů krade dareba zvaný chinchilin. Když budete hodně pozorní, u květů věčně kvetoucích ibišků zahlédnete sosající kolibříky…

Pokračujíce dále ve výčtu zdejší zvěřiny, při návštěvě jihozápadního pobřeží můžete s velkou dávkou štěstí, v průzračných vodách Karibiku zahlédnout nejen delfíny, ale i velké mořské želvy popřípadě tzv. mořskou sirénu (také mořská kráva), zvanou zde ­– „manatí“ , která se vyskytuje již jen na málo místech naší planety a vývojově je potomkem stejného praživočicha jako například slon!

Ve vnitrozemí pak neprostupná džungle skrývá ve svém nitru nejen spoustu ptactva, ale též různých hadů, ještěrek a hmyzu (kromě komárů a pavouků také trochu jedovaté stonohé housenky aj.), kteří však naštěstí nejsou pro člověka nebezpeční. Zajímavostí také je, že z celkem 33 druhů savců vyskytujících se na ostrově, představují 18 z nich netopýři!! Zvířátky – dnes již patřícími mezi ohrožené druhy jsou mimo výše zmíněného manatího také symatický hmyzožravec jutía a jemu příbuzný solenodont.

Sosúa s českou historií
Továrna na výrobu rumu Brugal - Puerto Plata

Napsat komentář

one + 15 =