Jak je to aktuálně v Dominikánské republice

Casa Ondra částečná rekonstrukce dokončena

Jak nás zasáhla koronavirová krize

Mnoho z vás se nás ptá, jak se v Dominikánské republice lidem momentálně daří, jaká je tam situace a jak to zvládá naše druhá část rodiny. Proto jsem se rozhodli Vám situaci co nejvíce přiblížit a poprosili Mirku a Fandu, kteří tam momentálně jsou a mohou nám vše popsat z první ruky.

Jak byste popsali situaci v Dominikánské republice?

Situace je podobná jako v ČR, možná jsou tu lidé ještě trochu více obezřetnější. Skoro vše je zavřené kromě supermarketů, benzínových stanic, lékáren a nemocnic. Od 5 hodin odpoledne až do 6 do rána se nesmí vycházet. Opravdu tady jezdí policie a lidé, kteří jsou v tento zakázaný čas venku, sbírá do auta a dává do vězení. Bavil jsem se ale s Majorem Policie Nacional pro Cabarate a říkal, že pokud ti lidé nedělají problémy, další den ráno je nechají například mačetami vysekat nějakou trávu u cesty a nechají je jít. To jsme skutečně i několikrát viděli.

Jak to vypadá s nemocnými? 

Nemocných je tady dost, není to tak, jak jsme si mysleli, že teplo proti viru hodně pomůže. I když je pravda, že na to, jak jsou tady někteří lidé chudí a je jim hodně těžké zakázat, aby se shlukovali a také hygiena je tady u některých na trochu horší úrovni, tak ten počet nakažených a úmrtí není tak vysoký. Blízko u nás zemřel na koronavirus například jeden major od policie. Druhý známý od policie přímo z Cabarete byl v těžkém stavu v nemocnici, ale je na tom již lépe.  

My zatím s nějakou větší pomocí čekáme. Osobně jsem některým lidem v okolí, kteří přišli s tím, že opravdu nemají peníze na jídlo či na léky pomohl, ale nějakou větší aktivitu jsme zatím nevyvíjeli. Je to zde trochu složitější, protože nikdy nemůžete dát všem a tady to chodí tak, že poté by někteří lidé byli uražení či naštvaní, pokud bychom si na pomoc nevybrali přímo je. Jednou z věcí, kterou jsme se snažili pomoci bylo ušití 350 kusů roušek a rozdání je následně potřebným. Musím uznat, že jsem byl překvapený, že je opravdu nosí. Nevím jak se to pohybuje v ČR, ale pro zajímavost, tady ušití jedné roušky včetně materiálu stojí 25 Kč.

Lidé se většinou bojí jít do nemocnice, aby spíše virus nechytli. Pokud mají rychle se vyvíjející covid, tak umírají doma. Teď o víkendu na facebooku psali že umřel v Sabanetě 50 letý pán, který měl místní jídelnu, takže ho hodně lidí znalo. Umřel doma. Prý měl příznaky. Sám říkal, že koronu nemá a do nemocnice jít nechtěl. Korona se mu prý potvrdila, ale to jsem jen slyšela. Vlastní zkušenost mám s Bártolem, naším zaměstnancem, který dostal rýmu a bolela ho hlava. Bylo to před týdnem a chtěl jet do nemocnice, že má určitě koronu. Jeli jsme tam, ti se mu podívali do krku, změřili teplotu a poslali ho domů. Tři dny si poležel a nic mu nebylo. Je to tu asi jako všude někteří lidé se stresují se sebemenším příznakem a jiní věří tomu, že to přejde, ale to už někdy muže být bohužel pozdě.

Zvládají nemocnice tuto krizovou situaci? 

Žádné informace o tom, že by nemocnice měly problém, nemám. Do kontaktu s nemocným jsme díky bohu nepřišli. Teď například naše sekretářka rodila a říkala mi, že v nemocnici nebyla ani noha. Hodně doktorů nepracuje, takže mi připadá, jako by s příchodem koronaviru měly ostatní nemoci vymizet. V tomhle ohledu si tedy myslím, že tady zatím problém není. Navíc tady opravdu hodně fungují rodinné vazby, semknou se a pomáhají si.

Jak se k celému problému postavila tamní vláda? Jsou u Vás nějaká nařízení, či omezení?

Prvně přišlo nařízení o zavření barů, restaurací, nepořádání hromadných akcí atd. Všechny restaurace, kina, koncerty, vše krom supermarketů, lékáren, nemocnic a také benzinových stanic je zavřeno. Restaurace mohou mít výdejní okénka, tak jak je to u nás. Karanténa je nyní oficiálně minimálně do konce dubna a dále se uvidí – ale na 99% ji prodlouží. Jak jsem psal výše, po 5 hodině se nesmí vycházet ven, ani jezdit autem, či na motorce bez opravdu dobrého důvodu. Povinnost nosit roušky je tady až nyní později, ale dodržuje se to hlavně v supermarketech a bankách – kam bez roušky a rukavic nemůžete vstoupit a také může přijít jen jeden člen z rodiny. 

Na pláž a procházky zákaz žádný není. Jsou samozřejmě zavřené hranice, takže sem přiletět nikdo nemůže, ale odletět do svých zemí ano. Ubytovací zařízení jsou také zavřená, jen co zůstali cizí státní příslušníci, kteří jsou tady dlouhodobě žijící a ti co nechtěli odletět a raději čekají tady, jak se to ve světě vyvine. Na Casa Ondra, máme obsazené těmito klienty dva pokoje. Na hotelu v Sosua má myslím David obsazeny 4 pokoje.
Co se týče testování, podle informací co poskytuje vláda to spíše vypadá, že se testuje hlavně ve velkých městech, tady v okolí nevím o žádném testovaném. Lidé se mohou přes den volně pohybovat, ale většinou mají strach tak se drží doma, jsou hodně vymetené hlavní i vedlejší cesty. Na pláž chodí lidé spíše sporadicky, většinou cizinci se psi, ale tím, že je pláž velká, je to v pořádku. My chodíme taky skoro každý den, místní vidíme jen málokdy.

Co vládní podpora? Je tam nějaká?

Vláda tady pomáhá – asi 2 milionům lidí dala karty, které můžou využít na nákup jídla, plenky pro děti atd. kromě hygienických pomůcek a alkoholu. Zaměstnavatelům pomáhá tak, že například u nás zaměstnanci mají v průměru více než 16 tisíc pesos příjem měsíčně, takže vláda zaplatila za duben a za květen celkově ve dvou splátkách 8 500 pesos. Takže půlku výplaty. Pokud lidé normálně pracují, tak jsme jim dopláceli zbytek výplaty. Pokud jsou doma, tak jsme jim byli nuceni doplatit do 70% výplaty. U nás jsme nikoho nevyhodili, takže pro nás tato pomoc od státu byla vhod. Mimo to jsou tady kamiony rozváženy potravinové balíčky a také hodně politických stran si nahání politické body tím, že darují jídlo a balíčky potravin opravdu chudým lidem. Po této stránce si troufnu říct, že jsem překvapen, jak tady stát v této situaci funguje. Mimo tohle se posunuly prezidentské volby, které měly být v květnu na začátek června a případně druhé kolo na druhou půlku června. 

Má stát dostatek respirátorů, roušek a dezinfekcí? 

Dezinfekce se dají za trochu dražší peníze koupit, roušky také a respirátory ne. Ve státním sektoru roušky mají, respirátory však ne.

Co obchody a zboží? Je nějak znát tato situace, něco dochází? 

Je to určitě znát. Omezení rouškami a pouštění menšího počtu lidí do obchodů zapříčiňuje vznik delších front. To samé platí v bance. Tam jsme například viděli frontu, kde mohlo být i 200 lidí. Díky tomu, že je Dominikánská republika jedna z mála soběstačných zemí na světe, jsem zatím neviděl, že by něco docházelo. Pořád vše doplňují a fungují normálně. Rozváží ovoce, zeleninu, sýry, salámy, aj. jejich způsobem, tedy na korbách aut.

Šijí v Dominikáně také lidé roušky?  

Tohle jsem tady neviděl. Jak jsem psal výše spíše si pomáhají s darováním jídla atd. U semaforů stojí dominikánci a roušky prodávají, ale že bych viděl nějaké spolky, které šijí zadarmo to ne. Nicméně jim nechci křivdit a nechci říkat, že to tady není, já jsem to však nikde neviděl ani o tom neslyšel.

Jak se vůbec dominikánci staví k celé situaci? 

Mají celkem strach kvůli tomu, že většina z nich nemá peníze na případné ošetření a také kvůli jídlu, ale jak jsem psal výše, stát se v této oblasti celkem stará. U některých lidí strach vidět můžete, ale spíše na nich vidím, jak trpí nedostatkem fiest, akcí, tancování. Opravdu z vlastní zkušenosti vím, že jim toto neskutečně chybí a hodně z nich by radši pracovalo, než pokračovat v tomto.

Dá se normálně uvařit, je všeho dostatek?

Ano, krom vyšší ceny za některá masa a zázvor jsem nedostatek ničeho neviděl.

Mohli byste nějak popsat rozdíly oproti ČR? Byli byste raději tady?

Osobně mi to vyhovuje tady. Jak kvůli přítelkyni, tak také kvůli teplu a čerstvému vzduchu. Pokud bych měl přemýšlet o zdravotním ošetření, tak i přes to, že tady zdravotnictví není na mizerné úrovni, bych byl radši v ČR. Jinak si však o této situaci myslím, že jde spíše o zakrytí většího celosvětového problému a to ekonomiky. Která se za rouškou koronaviru řítí pěkně dolů. Dle mého stejně koronavirus jednoho dne musí mít každý. Určitě to neberu na lehkou váhu a také to nezlehčuji, ale lidé, kteří umírají by tak stejně mohli umřít na normální chřipku a u toho by se nikdo nedivil. Koronavirus, dle mého, byl vytvořen uměle, aby zakryl problém s celosvětovou ekonomikou a to obzvláště Ameriky, které se to však vrátilo i s úroky. Jsou to všechno jen mé pocity z celého toho dění a určitě je na to hodně názorů, ale tohle je ten můj. Osobně mi to v Dominikáně vyhovuje, jako jedni z mála pokračujeme v pracích na pozemcích a můžeme tak lidem dávat peníze na živobytí – bez kontaktů by to určitě nešlo. Díky tomu, že mám v plánu tady stejně být mnohem delší dobu mi to vyhovuje a krom zbytku rodiny si nemůžu stěžovat, že by mi tady něco chybělo.

Je něco, co vám v tak těžké situaci pomáhá? Myslím třeba práce, nějaká rutina, cvičení, zvířátka. 

Konečně můžu dodělat hodně věcí na počítači, které jsem neměl čas udělat. Vadí mi to kvůli tomu, že mám mnohem méně pohybu než dříve, což se samozřejmě podepíše tak jako u hodně lidí na kilech navíc 😀 jinak kromě práce, vaření a možnost trochu relaxovat.

Máte pro nás nějaký vzkaz do ČR? 

Všem přejeme, abychom se již brzy mohli setkat v tak krásné zemi jako je Dominikánská republika. Přeji všem zdraví! také si přeji, aby lidé nevěřili a nečetli všechny věci, které jsou na internetu, protože za celou touhle situací s koronavirem je něco mnohem většího, co nijak ovlivnit nemůžeme. Stres škodí tělu více než cokoliv jiného, tak nohy na sluníčko a užívejte, vy co můžete volna a vy co pracujete pro lidi, zdravotnictví, policie jste borci a máte náš obdiv!

Dokončená rekonstrukce na Casa Ondra!

Napsat komentář

2 × 5 =