Národní parky Dominikánské republiky

Národní parky Dominikánské republiky

Národní parky Dominikánské republiky

Dominikánská republika se chlubí celkem 14ti národními parky. Do většiny z nich je vstup povolen, ale platí určitá omezení. Pokud se ale rozhodnete park navštívit se zkušeným průvodcem nebo pojedete na organizovaný výlet, neměli byste mít jakýkoli problémy.

1. Parque Nacional del Este

Rozloha parku je 430 km2 a kromě výbežku pevniny na východě ostrova je jeho součástí také ostrov Saona. Je útočištem několika desítek endemických druhů ptactva a na březích se občas dají zahlédnout leguáni. Při troše štestí také uvidíte delfíny a mořské želvy. Uvnitř parku najdeme řadu jeskyň – ve vetšině z nich se dodnes zachovaly petroglify a nástěnné malby původních indiánů – Taínů.

2. Parque Nacional Armando Bermúdez

Se rozléhá na 766 km2 a nachází se v něm nejvyšší hora Dominikánské republiky a celého Karibiku – Pico Duarte. Park je velmi hustě pokryt vegetací a v najdeme v něm ohrožené druhy orchidejí i volně žijící papoušky (Amazonia ventralis). Pramení v něm 12 nejvýznamnějších řek Dominikánské republiky.

3. Parque Nacional Montecristi

Má rozlohu 530 km2 a leží na samém severu u hranic s Haiti. Park tvoří jak pobřeží a laguny, tak i ostrůvky „7mi bratrů“. Kromě nádherné nedotčené krajiny je důležitý zejména výskytem mořského savce zvaného „manatí“, kterému se také přezdívá – „mořská kráva”.

4. Santuario Banco de la Plata („shromáždiště velryb“)

Jedná se o oblast o rozloze 3.748 km2, kam na přelomu zimy a jara připlouvají stovky velryb druhu Keporkak za cílem reprodukce.

5. Parque Nacional Los Haitises

Rozloha parku je 1.648 km2. Podstatná část této plochy je pokryta porostem mangrovníku. Hornatá část parku, především vápencového původu, je místem výskytu desítek podzemních řek. Tato oblast bývala osídlena původními indiány, kteří obývali zdejší jeskyně, ve kterých se do dnešních dob zachovaly nástěnné malby. Park je také rájem endemických druhů ptactva.

6. Parque Nacional Submarino La Caleta (podmořský národní park)

Podmořský park rozkládající se na rozloze 10 km2 s maximální hloubkou 180 metrů. Převážná část parku se však nachází v hloubce mezi 10 až 50 metry. Dno je tvořeno korálovými útesy a asi nejzajímavějším bodem je vrak lodi „Hickory“.

7. Parque Nacional José del Carmen Ramírez

Park zabírá rozlohu 764 km2 a patří do něj část nejvyššího pohoří Dominikánské republiky – Cordillera Central. Je pokryt bohatou vegetací typu tropické džungle s bohatou faunou.

8. Parque Nacional Isla Cabritos (jezero Enriquillo)

Národní park je tvořen ostrovem o rozloze 24 km2. Ostrov se nachází uvnitř jezera Enriquillo, které je největší slanou lagunou Karibiku. Můžeme zde vidět nejen hejna plameňáku a dalších druhů ptactva, ale také volně žijící krokodýly americké a velké leguány. Ostrov je porostlý obřími kaktusy.

9. Parque Nacional Jaragua

Rozloha parku je 1.400 km2 a nachází se na samém jihu ostrova. Součástí parku je i neobydlený a téměř nedotčený ostrov – „Beáta“. Území je velmi suché a porostlé odpovídajícím typem vegetace. Většina druhů ptactva, vyskytujících se v Dominikánské republice, se nachází právě zde.

10. Parque Nacional Sierra de Bahoruco

Nedaleko od jezera Enriquillo se nalézá horský hřbet – Sierra Bahoruco s rozlohou 800 km2. V tomto parku naleznete přes 50% všech druhů orchidejí nalezených až doposud pouze v Dominikánské republice.

11. Reserva Cientifíca Lagunas Redonda y Limón

Obě laguny s celkovou rozlohou 101 km2 se nacházejí na severovýchodě ostrova. Dno laguny je bahnité s maximální hloubkou 2 metry. V okolí rostou mangrovníky obývané desítkami druhů ptactva.

12. Reserva Científica Valle Nuevo

Toto vysokohorské údolí se tyčí ve výšce 2 640 m n. m. a má rozlohu 409 km2. Zajímavostí je, že 40% druhů rostlin, které zde rostou, můžeme najít pouze v Dominikánské republice – jsou endemické. Je to také místo, kde jsou pravidelně měřeny teploty dosahující až k 0°C.

13. Reserva Cientifíca Isabel de Torres

Na severu ležící chráněná oblast o rozloze 22 km2 s bujnou rostlinnou vegetací.

14. Reserva Científica Laguna Rincón de Cabral

Je největší zásobárnou sladké vody na ostrově. Má rozlohu 47 km2 a v jejím okolí žijí nejen sladkovodní želvy, ale také velké množství ptáků.

Zajímavosti z Dominikány
Dominikánská republika (video)

Napsat komentář

eighteen + thirteen =