Santo Domingo

Santo Domingo

Santo Domingo

Santo Domingo de Guzmán – neboli zkráceně Santo Domingo, je hlavním městem a také hlavním přístavem Dominikánské republiky. Město bylo založeno roku 1498 bratrem Kryštofa Kolumba – Bartolomějem, a hrdě nosí titul nejstaršího města Nového světa. Je však také živým centrem Karibiku a obchodním magnetem také pro obyvatele okolních ostrovů.

Santo Domingo – politické, ekonomické a kulturní centrum a zároveň hlavní město Dominíkánské republiky s 2,8 miliony obyvatel (zhruba jedna čtvrtina veškeré populace). Santo Domingo je město kontrastů, kde se navzájem prolíná bohatství a chudoba. Z důvodu přetíženosti místní sítě zde často dochází k výpadkům elektřiny, které však jsou většinou rychle odstraněny.

V tomto katolickém městě můžeme najít spoustu veřejných domů – nabízejících služby prostitutek a prostitutů, stejně jako luxusní pětihvězdičkové hotely.

Nachází se zde první novosvětská nemocnice, universita, dlážděná cesta, stejně tak jako první dvoupatrový dům a nejstarší stále funkční kostel, klášter a nejstarší evropská pevnost. Toto město bylo prvním místem, kde se poprvé střetla Evropa s Amerikou. Odehrávají se tu největší karnevalové svátky a festival Latino hudby. V Santo Domingu najdeme také proslulou arénu na kohoutí zápasy i známý baseballový stadion.

Mezi nejznámější památky patří Faro a Colón – neboli Kolumbova rozhledna. Jedná se o ohromnou betonovou stavbu ve tvaru kříže. Stavba byla zahájena roku 1986 a dokončena právě včas na oslavu 500. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Zhruba 10ti patrová budova o rozloze jednoho bloku ukrývá hrobky Kolumbových vojáků ataktéž v ní je muzeum, kde se konají výstavy. Na střeše jsou silné reflektory vykreslující na nebi bílý kříž. Tyto jsou však po většinu času “naštěstí” vypnuté, jelikož by v okolí nastala tma.

Catedral Primada de América – je nejstarší funkční katedrála v Novém světě. Základní kámen položil Diego Kolumbus, syn Kryštofa, v roce 1514. Stavba katedrály trvala delší dobu,než bylo plánováno, a tak sklepení je gotické, klenba a oblouky renesanční a výzdoba barokní. Vysoká zvonice nebyla nikdy postavena.

Stadion Quisqueya – má dvě baseballová hřiště a je domovem 6ti ligových týmů. Odehrávají se zde prvotřídní zápasy s tančícími a zpívajícími fanoušky.

Zona Colonial – je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o přímořskou kopcovitou čtvrť ze 16. století. Je zajímavá svými malými uličkami, zákoutími, koloniálními domy, kamennými kostely a parky. Park Colón, který se v zóně Colonial nachází, se sochou Kolumba je nejznámějším parkem v Santo Domingu.

Při procházce koloniální zónou každého jistě upoutá Alcázar de Colón – Kolumbův hrad. Tato impozantní budova byla postavena v letech 1511 až 1516 synem Kryštofa Kolumba, Diegem. Stavba má překrásnou renesanční fasádu a je doplněna arkádami. Většina vybavení a uměleckých předmětů pochází z 16. století. Ve vstupní hale se nachází dřevěný strop, na němž si můžete prohlédnout 42 vyřezaných zvířecích hlav, které měly podle španělské tradice ochraňovat před zlými duchy. V Museo de las Casas Reales (Muzeum královských domů) jsou vystaveny sbírky pojednávající o historii země. Zaujme například věrná rekonstrukce lékárny z 18. století nebo sbírka zbraní a brnění z nejrůznějších koutů světa. Mezi pokoji dvořanů je možné si všimnout vyřezávaného sloního klu z roku 1552.

Nepřehlédnutelnou stavbou města je neoklasicistní Palacio Nacional (Národní palác). Tato honosná budova byla postavena v roce 1947 z růžového mramoru a byla sídlem kongresu. V současnosti je sídlem prezidenta Dominikánské republiky.

Skvělým místem pro odpočinek v Santo Domingu je botanická zahrada Jardín Botánico– založena roku 1976 na 2 kilometrech čtverečních. Pokochat se zde můžete nejrůznějšími tropickými rostlinami a stromy – rostou zde orchideje, vodní rostliny, bromélie, palmy, kaktusy, sukulenty, léčivé rostliny a spousta endemických karibských druhů. Nádherná je místní japonská zahrada s bambusovými hájky a ozdobnými jezírky. V sousedství botanické zahrady se rozkládá ještě zoologická zahrada Parque Zoológico, která se specializuje na odchovy vymírající populace vzácných štětinatců haitských. Těchto drobných hmyzožravců, kteří svým vzhledem připomínají krysy, žije nyní v zemi pouze okolo 500 kusů. 

Moderní centrum Santo Dominga se rozkládá severně a západně od koloniální zóny. Centem všeho dění je pobřežní promenáda – Avenida George Washington, které se zde říká jednoduše El Malecón. El Malecón je oblíbeným místem setkávání místních obyvatel, kteří zde, nejen ve večerních hodinách tančí v rytmu merengue, hrají na hudební nástroje a zpívají. Právě tady se také každoročně koná festival merengue. Srdcem této části města je velký park – Plaza de la Cultura, v jehož blízkosti se nachází čtyři významné instituce – Teatro Nacional (Národní divadlo), Biblioteca Nacional (Národní knihovna), Museo del Hombre Dominicano (Muzeum dominikánského člověka) a Museo Nacional de Historia y Geografia (Národní muzeum historie a geografie). 

Museo del Hombre Dominicano – je největším archeologicko-antropologickým muzeem v Karibiku. Opatruje obrovské množství předmětů souvisejících s předkolumbovskými civilizacemi. K vidění jsou zde fosilní pozůstatky savců, lidské kostry, náhrdelníky, šperky, obřadní sekery, kamenné nástroje, hrnce, hudební nástroje i zajímavé umělecky řezané kamenné kruhy, jejichž účel není doposud znám. Sousední – Museo Nacional de Historia y Geografia návštěvníkům představí památky z Trujillovy éry i modely tehdejších plavidel. Za návštěvu stojí také Galería de Arte Moderno (Galerie moderního umění) – kde je k vidění pestrá sbírka současných děl dominikánských i zahraničních umělců.

Puerto Plata 2015
SANCOCHO - typické dominikánské jídlo

Napsat komentář

1 × three =